Skórzane meble to kwintesencja elegancji i dobrego stylu do domu. Jeżeli kanapa czy fotel wykonane są rzeczywiście ze skóry naturalnej, to również powiew luksusu we własnym salonie.
Odpowiednio pielęgnowanie, skórzane meble długo wyglądają jak nowe.
Meble skórzane – dla kogo będą niepraktyczne
Meble wykonane ze skóry naturalnej są meblami wymagającymi. Na początek warto zatem wspomnieć kilka słów o tym, do jakich domów takie meble po prostu się nie nadają.
Właściciele zwierząt domowych, głównie kotów oraz psów, zdecydowanie powinni zrezygnować z zakupu mebla ze skóry. Skórzana sofa będzie narażona na zadrapania, które mogą zdarzyć się nawet wtedy, gdy zwierzęta przejdą odpowiedni trening zachowania w domu. Delikatne skórzane meble mogą nie wytrzymać w starciu z domowymi pupilami.
Czyszczenie mebli skórzanych
Jeżeli kanapa ze skóry będzie odpowiednio pielęgnowana i czyszczona, będzie starzeć się w sposób szlachetny. Czas pozostawi na niej wyraźny ślad, jednak pomimo tego mebel będzie prezentował się dobrze.
Kanapę ze skóry należy regularnie delikatnie oczyszczacz z kurzu, najlepiej za pomocą bardzo miękkiej szmatki nawilżonej wodą.
Oczywiście nie każdy rodzaj skóry, które wykorzystano do stworzenia obicia kanapy, może mieć kontakt z wodą. Wilgotną szmatką można przecierać kanapy wykonane ze skóry raczej grubej i wytrzymałej, bez wyraźnie zaznaczonych porów.
Profesjonalne preparaty do mebli skórzanych
Aby odpowiednio pielęgnować delikatne obicie mebli skórzanych, warto od samego początku zaopatrzyć się w odpowiedni środek. To właśnie przy jego pomocy czyszczenie zabrudzeń będzie najprostsze.
W sprzedaży znajdują się doskonałe preparaty, lepiej zatem wybrać je, niż na przykład wodę z płatkami mydlanymi. Domowe sposoby na czyszczenie mebli ze skóry lepiej przetestować na starych i zużytych meblach.
Nabłyszczanie i pielęgnacja skóry na kanapie
Czyszczenie różnych zabrudzeń, które nieopatrznie mogą pojawić się na skórzanej sofie, to ważna kwestia związana z pielęgnacją. Meble skórzane potrzebują jednak również działań upiększających, które jednocześnie będą również działaniami pielęgnacyjnymi.
Skórzana sofa wykonana z grubej, raczej wytrzymałej skóry, może być pielęgnowana przy pomocy oliwki lub oleju lnianego. Niedużą ilość tego naturalnego środka należy wmasowywać za pomocą szmatki w skórę.
Ten zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać jednak z ostrożnością, aby nie zrobić na kanapie nieestetycznych tłustych plam.
Drobne naprawy i renowacja skórzanej sofy
Piękne skórzane sofy, które służą już od dłuższego czasu, czasami mogą wymagać również drobnej renowacji. Kanapa ze skóry farbowanej może potrzebować miejscowego odświeżenia koloru. To dzięki temu mebel odzyska dawny świetny wygląd.
Nie wszystkie kanapy ze skóry prezentują się dobrze z oznakami użytkowania. Przetarcia koloru, szczególnie na siedziskach czy podłokietnikach, mogą dawać wrażenie zbyt dużego wyeksploatowania mebla.
Działania związane z renowacją szybki sposób na tchnięcie nowej urody w skórzaną sofę.